Choď na obsah Choď na menu
 


Aladdin

13. 8. 2008

ObrázokVýrobca: Disney Software
Distribútor: Virgin Interactive Entertainment, Inc.
Žáner: Action Jumping
Kategória: Arkády
Rok vydania: 1994
Veľkosť: 3,4 MB
Platforma: DOS, Amiga, Game Boy, Game Boy Advance, Game Gear, Game Boy Color, Genesis, NES, SEGA Master System, SNES
Hodnotenie: 9/10

_______________________________________________________________________________________

Zaskákajte si s Aladdinom, prebojujte sa cez množstvo úrovní a  zachráňte krásnu Jasmínu!

_______________________________________________________________________________________

Známa firma Disney Software, ktorá vyrába "disneyovky" vytvorila v roku 1994 prvú hru na námet Aladdina. Určite si mnohí starší z vás spomeniete na rozprávku o Aladdinovi, ktorý sa s pomocou džina a opičky snažil zachrániť krásnu Jasminu.

A v tejto hre ide o to isté. Len je to pojaté akčnejšie. V hre sa stretnete s množstvom  nepriateľov podobným rozprávkovým arabom alebo egypťanom, ktorí sa vás snažia zneškodniť, aby ste nemohli splniť úlohu. Budú vás vyzývať na súboj meča proti meči, vrhať nože rôznymi smermi, hádzať na hlavu koše z okna, alebo len tak nepozorovane sedieť, aby si to za nich vybavil ich had! Ďalej sa stretnete s otravnými netopiermi alebo aj s hrôzostrašnými nemrtvými, ktorí sa budú snažiť odpáliť na sebe bombu ak ich nestihnete zabiť včas.

Level Desing - ten je naozaj vydarený! Vôbec vás nebude frustrovať prostredie - strieda sa kolo za kolom, takže neočakávajte stereotyp. Vystrieda sa tu množstvo prostredí - piesočné arabské, kamenné mestské,  tajomné kobky zlého mága a mnoho iných! Všetko je detailne vymodelované a tak nemáte pocit samoty alebo pocit prázdna. Nesmiem zabudnúť  na pasce ktoré sú na každom kroku! V arabskom prostredí to môžu byť horúce kamene vysypané po piesku, v tajomných kobkách to sú zas ostré kopie, ktoré sa vysúvajú nepravidelne a dosť rýchlo, takže musíte byť dosť pozorný aby ste sa im vyhli. Ďalej sú tu také lahôdky ako skočenie ťave na chrbát - to sposobí vypľutie niečoho (asi zbytok jedla) do nič netušiaceho nepriateľa, alebo tkzn. zvukové aktivovanie zázračného lana, ktoré vás privedie na ďalší postup v hre. Prekvapujúcou vecou je BONUS a to sa mi raz stalo hneď po dokončení 1. Levelu. V ňom ovládate malú opičku, ktorá sa musí vyhýbať padajúcim košom a za to vám idú body.

Na konci každej úrovne sa odohráva malá minihra, kde žrebujete.  Na výber máte život, gem, jablká, alebo koniec minihry. Život viete čo pridá, tak to preskočíme. Gem alebo drahokam je určitý spôsob kupovania života alebo jabĺk za určité množstvo drahokamov, ktoré môžete kúpiť u občasného predajcu, ktorý sa objaví (alebo je v úrovni) vtedy, keď to ani nepotrebujete.

Zbrane - je ich málo ale postačia. Sú to: meč a jablká, pričom jablká využijete asi najviac, keď sa dá s nimi hádzať do diaľky aj keď ste na lane alebo skáčete.

Animácie a grafika sú prekvapivo pekné a je ich dosť. Každý kto má rád kreslenú grafiku a humor, tak si príde na svoje. Nechýbajú rôzne efekty, ktoré celkovú kreslenosť ešte zvýrazňujú. Animácie sú svieže a nezastaralé a veľmi humorné. Napr. keď zraníte jedného z tučnejších arabských nepriateľov tak mu spadnú nohavice a on si vás prestane všímať a začne sa sústrediť na svoju smolu a tak vám da nejaké sekundy dokončiť jeho odchod na druhý svet.

Interface a ovládanie - po odklikaní úvodnej obrazovky sa začína akcia a vy sa môžete v kľude pozrieť, čo všetko horná časť obrazovky prináša. Začneme od ľava. Tam je vyzobrazená tvár džina, ako sa pozerá na presípacie hodiny. Je to vlastne váš život. Vždy keď vás nepriateľ zraní, pridá sa určitá časť zrniek piesku na dolnú stranu a Džinovy sa zmení výraz. Doplniť život sa dá modrým srdiečkom, ktoré sú po úrovniach porozhádzané dokonale a tak nikdy nemáte nadmerné množstvo. Ďalej je aktuálne scóre, počet životov, jabĺk a drahokamov. Vždy, keď zomriete, tak sa dostanete do checkpointu (má tvar nádoby), ktoré sú rozmiestnené veľmi dobre a tak vždy keď nejaký nájdete si môžete oddýchnuť, že časť úrovne už máte za sebou. Ovládanie vám príde do krvi hneď po spustení hry! Úplné jednoduché a efektívne.

Ďalej spomeniem Bosov, ktorí síce niesú na konci každej úrovne, ale zato vám dajú poriadne zabrať, keď ich stretnete. Úroveň obtiažnosti je na dosť veľkej úrovni a tak vám dá zabrať nestratiť život za životom. Ale zas na druhej strane budete mať životov až nad hlavu.

Hudba a Zvuky - Hudba ma pozitívne prekvapila, čo by som nebol čakal práve v tejto hre. Pri vašej záchrannej ceste vám bude hrať midi, ale keď máte subwoffer po ruke tak si ju užijete na 200%... typická disneyovská hudba... zábavná, rytmická a bass sóla. Samozrejme v kobkách čakajte tajuplnejšiu hudbu než v meste. Zvuky sú kvalitné. Nepriatelia budú híkať zranením, budú na vás pokrikovať "common" atp.

Celková hra je veľmi dobrá a fanúšikovia disney alebo arkádoviek nesmú túto hru prehliadnuť!!!

9/10

Autor: Methat

 
 

Ovládanie
[Šípka doprava / doľava] - Bežanie doprava/doľava
[Šípka hore / dole] - pozeranie hore/dole
[Space] - Skok
[Ctrl] - Sek mečom
[Alt] - Hod jablkom

 

Download (Počet stiahnutí - )

Extra: Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

 

Iný názov:

"アラジン" => Japonské hláskovanie

 

PC Games (Nemecko) Jan, 1995
89 zo 100
89%
Joystick
Jan, 1995
85 zo 100
85%
Abandonia
01 Jun, 2004
4 z 5
80%

Programmed by:
Spontaneous Confusion

Music:
Tommy Tallarico

Music Arrangement by:
DENS Design

SFX by:
DENS Design

Coordinated by:
Jaguar Software

Graphics Converted by:
Hugh Riley

Produced by:
Sacha Tait

Tested by:
Tony Hinds

Thanks to:
Scott Walsh, John Twiddy, Spike

Original Version by:
David Perry

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.