Choď na obsah Choď na menu
 


Worms

20. 3. 2010

ObrázokVýrobca: Team17 Software Limited
Distribútor: Ocean Software Ltd.
Žáner: Strategy, Worms
Kategória: Akčné
Rok vydania: 1995
Veľkosť: 2,2 Mb
Platforma: DOS, Amiga, Amiga CD32, Game Boy, Genesis, Jaguar, Macintosh, PlayStation, SEGA Saturn, SNES
Hodnotenie:
9/10

______________________________________________________________________________________

Nabite zbrane, nabrúste nože... vojna červov môže začať!

______________________________________________________________________________________

Predstavte si, že je po veľmi silnom daždi, počasie sa vybúrilo až až, všade lietali hromy, blesky a vy ste sa museli utekať schovať domov. Mohli ste ešte ten futbal dohrať s kamarátmi, keby sa neobjavila z ničoho nič taká silná búrka. A čo sa deje počas dažďa? Vyliezajú červíci. A nie hocijaký. Majú arzenál zbraní, ktorým by sa mohla pýšiť nejedna armáda vojakov. A pravda je taká, že búrka neexistuje. To len červíci medzi sebou bojujú a preto je v diaľke počuť hrmot a záblesky výbuchov. Vojna červov začala!

Hoši z Team 17 začali úspešnú sériu Wormsíkov v roku ´95. Dá sa povedať, že táto úspešná séria existuje ešte dnes. Wormsov si môžeme tak zahrať na mobiloch, konzolách, počítačoch, notebookoch, IPodoch, v internetových prehliadačoch, atď. Prečo sú vlastne červíci taký úspešný? Hra s názvom "červíci" sa nemohla dobre predávať. Opak bol pravdou! Worms je jedna z najzábavnejších akčných hier na viacerých hráčov na jednom PC, akú som kedy hral!

1.Worm: "Watch this"
...vžuuuuch...BOOM!
2.Worm: Auch! Och!
1.W: Hihihihi
2.W: Bye, bye!

Prvé, čo si na hre všimnete, keď si ju zahráte, sú hlášky červov. K porozumeniu ani netreba dobrú angličtinu, pretože výsledný efekt je rovnaký. Ak hráte s kamarátom (súrodencom ešte lepšie) budete sa šúľať od smiechu po dobre trafenej strele a kamarát (súrodenec) bude červený od zlosti a so zaťatými pesťami sa vám bude vyhrážať: "No počkaj, ďalšie kolo si ťa podám!"

Nastavenie hry sa dá pozmeniť do veľkej miery. Čas, počet víťazstiev, život červov, atp. V zbraniach sa dá nastaviť počet zbraní a nabití, takže celá hra sa môže odohrať napríklad len s brokovnicou alebo s bazookou. Svoj vlastný tým, pozostávajúci zo štyroch vojakov si takisto môžete volne vytvoriť. Názov týmu, či za nich bude hrať počítač alebo človek a život červíkov. Po všetkých úpravách sa môžeme dať do hry. Vyberieme počet týmov, náhodne generovanú mapku a hor sa do bitky!

1.W: choose weapon... bazooka... target lock... shooting
...vžuuuch...BOOM!
2.W: Miss!
Somewhere beside 2.W:...bouncing mine... tik, tak, tik, tak... BOOM!
2.W: AAAAaaaaa...!!!
1.W: Hihihihihi.
2.W: Čľup...blo, blo, blo...

Design levelov je náhodne generovaný ale môže sa zdať, že ste nejaký level hrali 2x. Typy terénov sú rôzne. Máte na výber z džungle, marťanského sveta, vrakoviska, znečistenej pláže, horúceho pekla, v krajine votrelcov a ďalších. Každý svet poskytuje rôzne výbežky zo zeme ako pohodené odpadky, kosy, rozbité autá, fľaše, démoni, bubliny alebo rôzne domčeky, rakety a snehuliaci. Na mape je aj plno mín, takže pozor kam šlapete. Čo je geniálne je pozadie levelov. Celý level je možné zničiť.

Jediné mínus, prečo som nedal plný počet je zopár bugov - často pri ukazovaní vyrovnaného vetra strela z bazooky ide aj po vyrovnanej strele úplne do opačnej strany ako keby vietor fúkal na opačnú stranu.

Animácie sú jednoducho božské. Aj keď sú červíci veľmi malý, budete jasne vidieť čo robia. Keď hádžu granát tak si ho najskôr nakopnú a následne hlavičkou odošlú do výšky väčšej než niekoľko poschodový kelímok od piva. Keď sa s vami budú lúčiť slovíčkom Bye,bye, pozrú sa na vás svojimi veľkými smutnými očami a stlačia pod sebou naloženú nálož TNT, aby naposledy ešte so sebou zobrali zbytok nepriateľov, ktorí sú pri ňom. Kladenie míny alebo dynamitu sa vďaka jednoduchému posmechu ćervíka stáva legendou. Vysmievať sa nebude len červík pokladajúci dynamit k nič netušiacemu chudákovi ale aj vy osobne.

Následný boj je veľmi dynamický a prehľadný. Zo začiatku vám bude robiť problémy naučiť sa manipulovať s vetrom, uhlom a všetkými možnými výpočtami k úspešnej dráhe strely. Medzi arzenálom nájdete ako hlavné zbrane Bazooku a granát, ktoré bude aj UI využívať v hojnom počte, nechýbajú ani také kúsky ako navádzaná raketa, dynamit, mína, brokovnica, uzi. Ďalej sa môžete stretnúť s teleportom, airstike, plameňometom, zbíjačkou, ninja lanom alebo sa môžete spustiť strmhlav s bandžilanom. Ak už budete zúfalý a nebudete mať už žiadny nápad alebo zbraň, stačí hodiť kamikaze, po ktorom dobrou trefou vyčistíte pekný pás nepriateľov. Ak si chcete naopak doplniť zbrane, stačí skočiť po najbližšej spadnutej krabici, ktorú vám sem pošlú letecky. Sú tam ukryté skvosty ako banánová bomba, ovca a minugun. Nie všetky sú účinnejšie ale zato sú efektívne a vašemu spolusediacemu urobia vrásky na tvár a pokryk: "Počúvaj, nehádž to na mňa! Na druhej strane je ďalší nepriateľ! Prečo na mňa?! Nieee!", si budete jednoducho vychutnávať.

9/10

Autor: Methat

 
 

Ovládanie
[Šípky] - pohyb
[Medzera] - streľba
[Enter]
- skok
[Pravé tlačítko myši]
- inventár
[Ľavé tlačítko myši]
- potvrdenie

 

Download (Počet stiahnutí - )

Extra: Obrázok Obrázok Obrázok

 

Ďalšie názvy:

"Total Wormage" => pracovný názov

 

Pelit Jan, 1996 85 zo 100 85%
The Good Old Days Sep 29, 2008 5 zo 6 83%
World Village  1996 4 z 5 80%
GameSpot May 01, 1996 7.6 z 10 76%
Design:
Andy Davidson

Original Concept:
Andy Davidson

Worm Graphics:
Andy Davidson

Amiga Programming:
Andy Davidson

PC Programming:
Pieter Opdam, Gary Symons

CPU Logic Design:
Gary Symons

 

 

Intro hry

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.