Choď na obsah Choď na menu
 


Alien Breed

27. 1. 2009

ObrázokVýrobca: Team17 Software Limited
Distribútor: Team17 Software Limited
Žáner: Top-down, sci-fi, shooter
Kategória: Akčné
Rok vydania: 1993
Veľkosť: 995 KB
Platforma: DOS, Amiga

Hodnotenie: 9/10

 ______________________________________________________________________________________

Legendárna hororová akcia s množstvom levelov plných strachu a hordy alienov...

______________________________________________________________________________________

Kto by nepoznal slávnych alienov, votrelcov z inej planéty, ktorí najčastejšie napadajú rôzne vesmírne stanice, alebo lode a vystupujú v Sci-Fi filmoch alebo hrách. Známa je aj firma Team 17, ktorá má na svojom konte pecky ako napríklad nemenej slávnych červíkov Worms alebo taktickú akčnú hru Army Men. Alien Breed vyšla pôvodne na amigu, jej konverzia na PC prišla až o 2 roky neskôr. Mnohí ju považujú za legendu žánru hororových akcií.

Určite sa pýtate, prečo ju považujú za legendu. Ak ste ju ešte nehrali, verte, že z nej priam dýcha atmosféra zničeného vesmírneho komplexu napadnutého alienmi.

 

Príbeh: Ako posledný živý človek sa na vesmírnej stanici musíte zničiť prekliatych alienov a zachrániť tak ľudstvo pred zánikom. Úplne klasické Sci-Fi. A keď hovorím, že ste posledný živý človek, tak Vám nikto nebude pomáhať. Ste v tom sami.

Design jednotlivých úrovní je formou bludísk. Každá úroveň - celkovo ich je 16 -  sa mení vzhľadom, takže neprevláda stereotyp. Okrem vzhľadu sa menia aj nepriatelia. Nie vzhľadom ale tiež farbou - iná farba pokožky, očí. Niekedy Vás napadnú úplne noví nepriatelia, ale to až v pokročilej fáze hry.

Kľúče - je ich málo a musíte s nimi veľmi šetriť. Otvárajú totiž VŠETKY dvere a sú hlavným faktorom a postupom v hre. Môžete ich mať nekonečne veľa, no horšie sa už hľadajú. Veľakrát sa Vám totiž stane, že nebudete mať kľúč od postupových dverí, preto sa musíte celú hru ešte skôr než vojdete do dverí pozrieť, či sa Vám to oplatí - ešte že je tu pohľad zhora a vidíte priestor okolo seba :-). Vadilo mi akurát, že v úzkych chodbách, keď budú na obidvoch stranách dvere a vy budete mať kľúče, automaticky sa Vám otvoria, bez toho aby ste rozhodli.

Ďalším dôležitým predmetom sú kredity, alebo ak chcete, peniaze. Budete ich nachádzať celú hru, pri kľúčoch alebo len tak v rohoch. Budú Vám predovšetkým na nakupovanie životov, nábojov, zbraní, dokonca si môžete kúpiť sadu kľúčov! Kde nakupovať? V tejto hre sa dá nakupovať len na jedinom mieste - modrým počítačom. Nájsť ho môžete hneď v prvej úrovni kúsok od štartu. Ďalej sa bude nachádzať minimálne raz v jednom leveli. Okrem nakupovania si môžete prezrieť svoje štatistiky, zopakovať úlohu levelu alebo pozrieť mapu, pretože mapu u seba nemáte.

Každé kolo so sebou nesie inú úlohu. Hneď v prvej sa máte dostať do teleportu, s ktorým sa dostanete ďalej. V ďalšom máte zničiť štyri reaktory a do 60 sekúnd sa dostať k východu. Pritom sa Vám premení obrazovka na temne červenú, nepríjemný ženský hlas Vám začne ohlasovať destrukciu a v ľavom hornom rohu pribudne odpočítavanie 60tich sekúnd, ktoré idú 2x rýchlo. Toto je ten pravý adrenalín. Bude Vám jedno, že stratíte životy o nejakých alienov, do ktorých narazíte. Prežijete a posuniete sa ďalej a to je hlavné.

Umelá inteligencia nepriateľov je priemerná. Pokojne si ale myslite, že alieni sú tupí mimozemštania - blúdia po leveli sem a tam a niekedy Vás spozorujú a idú po Vás niekoľko sekúnd, následne sa odvrátia a nevšímajú si Vás. Neskôr približne v polovici hry som tento problém nemal, takže by som to označoval za úrovňovú inteligenciu, kedy sa hráč v prvých leveloch iba oboznamuje ako celá hra funguje a ako sa ovláda.

Obtiažnosť hry je normálna a sadne každému hráčovi. Samozrejme, že ku konci hry je už veľmi ťažká, ale záleží aj na tom, či sa na koniec hry "teleportujete" cheatmi, alebo sa pekne postupne prebojujete, nazbierate kredity a pokupujete zbrane, aby ste boli pripravený na nebezpečenstvo, ktoré Vás v hlbších leveloch temného, zničeného komplexu čaká.

Zbrane... je ich 6 + základná zbraň. Vaša prvá a primárna zbraň je klasická automatická zbraň. Ďalšie už sú laserové, plazmové. V arzenáli nesmie chýbať ani plameňomet.

Ovládanie si môžete nastaviť v config.exe. Pohyb, streľba, akcia, pauza a ukončenie. Hru je možné hrať aj na dvoch hráčoch, čo je veľké plus. Bohužiaľ, druhého hráča nejde ovládať na klávesnici... musíte mať joystick.

Hudba Vám niekedy hrať bude, niekedy nie, ale vôbec ju tu ani netreba. Budete tak zahĺbený do hry, že si ju ani nebudete všímať. Zvuky naopak nechýbajú a sú to rôzne výkriky alienov, zvuky zbraní, alebo brania nábojov, kľúčov a kreditov.

Nadupaná horrorová akcia pre každého. Nutnosť zahrať!

9/10

Autor: Methat

 
 

 Ovládanie
Klávesnica - je možnosť nastaviť si klávesy podľa seba v Config.exe
Joystick - ovládanie pre druhého hráča
Moje nastavenie klávesnice:
[Šípky] - pohyb
[Ctrl] - streľba
[Shift] - akcia / druhá streľba
[P] - Pauza
[Esc] - Escape
[Q] - Ukončenie hry do dosu

 

Download  (Počet stiahnutí - )
Extra: Obrázok Obrázok
V roku 2005 vyšlo remake hry Alien Breed. Obsahuje 15 nových úrovní a ide aj na Windows XP. Tu je download:

Alien Breed Obliteration - Download (Počet stiahnutí - )

 

Séria:

 

Abandonia 14 Feb, 2005 4 z 5 80%
PC Gamer May, 1994 75 zo 100 75%
Pelit Aug, 1993 75 zo 100 75%
PC Games (Nemecko) Jan, 1994
65 zo 100 65%

PC Programming:
Gavin Wade

PC Music:
Nigel Taylor

PC Graphics / Artwork:
Chris Hare, Nik Love-Gittins, E. Mark Smith

PC Playtesting:
Stuart Hodgkinson

Produced By:
Martyn Brown, Gavin Wade

Technical Assistance:
Scott Walsh

Original Game By:
Rico Holmes, Andreas Tadic, Peter Tuleby

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.